Nečas zřídil pozici hlavního vědeckého poradce vlády. Stane se jím Fiala

26.09.2011 13:54

Premiér Petr Nečas (ODS) zřídil pozici hlavního vědeckého poradce předsedy vlády. Stane se jím bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně Petr Fiala. Nečas to oznámil v Brně, kde se účastní zahajovací konference Středoevropského technologického institutu (CEITEC). Fiala ČTK řekl, že se zaměří například na revizi metodiky hodnocení a financování výzkumu a vývoje. Konkrétní cíle zatím Fiala zveřejnit nechtěl.

Předseda vlády se podle svých slov při jmenování poradce inspiroval řadou vyspělých zemí, které mají zkušenosti s vědou, výzkumem a inovacemi. "Rozhodl jsem se, že se nechám inspirovat a zřídil jsem pozici hlavního vědeckého poradce. Na tuto pozici jsem jmenoval dlouholetého a úspěšného rektora Masarykovy univerzity profesora Fialu," řekl Nečas. Kvalitní výzkum a vědu považuje Nečas za klíčovou podmínku konkurenceschopnosti státu.

Fiala bude koordinovat vědecké a výzkumné aktivity související s Úřadem vlády

"(Fiala) Bude mít za úkol koordinovat veškeré vědecké a výzkumné aktivity, které souvisí s Úřadem vlády, ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, být základním komunikačním článkem mezi vládou, vládní Radou pro výzkum, vývoj a inovace a vědeckou komunitou v ČR," řekl Nečas.

Fiala se chce co nejrychleji seznámit se situací a navrhnout opatření, která by zefektivnila fungování výzkumu a vývoje. Za důležité považuje také nastolení rozumné a věcné komunikace. "Nepochybně jedním z velkých úkolů je důkladně prověřit způsob a metodiku hodnocení výzkumu a vývoje, a tím pádem také zasáhnout do financování, které je závislé na metodice hodnocení," uvedl Fiala.

Fialovým původním oborem je politologie. Rektorem druhé největší vysoké školy v Česku byl dvě funkční období, kdy škola výrazně změnila svou tvář – například vybudovala kampus v Brně–Bohunicích. Znovu už univerzitu vést nemohl. Vystřídal jej muzikolog Mikuláš Bek. Fiala počítá s tím, že spolu s funkcí poradce zůstane na univerzitě jako prorektor.

CEITEC se zaměří na živou přírodu a výzkum pokročilých technologií

Cílem zahajovací konference CEITEC je představení cílů institutu a dosavadních výsledků výzkumných týmů z brněnských univerzit a vědeckých pracovišť. Na vybudování CEITEC získaly brněnské vysoké školy 5,2 miliardy korun z EU, celý areál bude hotový do roku 2014.

Institut spojí bádání o živé přírodě a výzkum a vývoj pokročilých materiálů a technologií. Mezi sedmi výzkumnými programy jsou například nanotechnologie, molekulární medicína a výzkum mozku a lidské mysli. CEITEC zaměstná asi 600 vědců, zkušenosti tam bude průběžně získávat asi 1200 doktorandů.

Brněnští politici i akademici věří tomu, že špičkově vybavené výzkumné centrum přiláká do Brna průmyslové podniky a podnítí vznik nových inovativních firem. Vláda podle Nečase dbá o to, aby český výzkum nezaostával za zahraniční konkurencí. "Proto výdaje na vědu, výzkum a inovace každý rok rostou," uvedl Nečas. V rozpočtu na příští rok je včetně příjmů z Evropské unie 39 miliard korun.